Kuantum Teorisi, Felsefe ve Tanrı

 

 

Kuantum Teorisi Hakkında Kitap

Kuantum Teorisi

Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı

Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı

 

“Kuantum teorisi evren anlayışımızda hangi köklü değişiklikleri yapmıştır? Kuantum teorisine dayanılarak ‘doğanın teolojisi’ nasıl yapılabilir? Bu teorinin ortaya konulmasının sonucunda Kant’ın, Spinoza’nın, Leibniz’in felsefelerinde hangi düzeltmelerin yapılması gerekmektedir? Teolojik fikirler arasındaki tercihte bilimin rolü nedir? Metafizik tercihler, kuantum teorisi’nin yorumlanışında ne tür farklar oluşturmaktadır? Tamamlayıcılık İlkesi ve Belirsizlik İlkesi hangi farklı şekillerde anlaşılabilir? Bu teoriyle ortaya çıkan indeterminizm ontolojik mi, epistemolojik midir? Evrende ‘ontolojik şans’ var mıdır? Bohr’la Einstein arasındaki tartışmanın galibi kimdir? Schrödinger’in kedisiyle ne anlatılmak istenmiştir? Doğa yasalarının ontolojik statüsüne ne gibi farklı yaklaşımlar vardır? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak değerlendirilebilir mi? Kuantum teorisi, mucizeler, özgür irade ve kötülük sorunu hakkında binlerce yıldır yapılan tartışmalara yeni açılımlar getirebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Kuantum teorisinin felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Başlık: Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı

Ebat: 13,5 x 19,5

Yazar: Doç. Dr. Dr. Caner Taslaman

Yayınevi: İstanbul Yayınevi

Basım Tarihi: 2008

Baskı Sayısı: 8. Baskı 2013

Basım Adedi: 8.000 adet

Sayfa Sayısı: 264

ISBN: 978-975-8727-07-0

Liste Fiyatı: 15,00 TL SATIN AL

 

Yazar Hakkında:

Caner Taslaman, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir olan İstanbul’da bitirdi. Kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde, Big Bang Teorisi‘nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans, Evrim Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. Daha sonra ise Kuantum Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçent oldu. Ayrıca “Küreselleşme Sürecinde Türkiye’deki İslam” çalışmasıyla ikinci doktorasını İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakultesi’nde tamaladı.

Oxford Üniversitesi’nde post-doktora calışmasını yaptı. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde bilim-din ilişkisi üzerine seminerlere katılan ve Japonya Tokyo Üniversitesi’nde “misafir akademisyen” olarak bulunan Caner Taslaman’ın, Türkçe, İngilizce ve Boşnakça olarak yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. Şu anda “modern bilim, felsefe ve din ilişkisi” ile “küreselleşme ve İslam” konuları üzerinde çalışmalarda bulunmakta ve özellikle “Küreselleşme ve İslam”, “Kuran ve bilim”, “modern fiziğin felsefi ve teolojik sonuçları”, ”din felsefesi”, ”bilim felsefesi” “biyoloji felsefesi” gibi konularla ilgilenmektedir.

http://www.canertaslaman.com

Ücretsiz pdf kitap

Ücretsiz PDF indir

Kuantum Teorisi Hakkında e Kitap

Kuantum Teorisi E-Kitap Satın Al

Kitabın Facebook Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklay

Yorumunuz